Retina AMD Polska

VIII Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka

Warszawa, 23.09.2013

VIII Tydzień Schorzeń Siatkówki Oka

Poszukają genu ślepoty i zbadają wzrok kilkuset Polakom

Z okazji VIII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka, 26 września br. (czwartek) zainicjowany zostanie przez Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Uniwersytet w Lozannie (Szwajcaria) europejski projekt badawczy, którego celem jest wyszukanie genów odpowiedzialnych za genetycznie uwarunkowane choroby siatkówki oka. Dzień później, na Placu Konstytucji w Warszawie, stanie Wielkie Miasteczko Okulistyczne, gdzie będzie można bezpłatnie przebadać się pod kątem chorób najczęściej powodujących utratę wzroku – zwyrodnienie plamki związane z wiekiem, cukrzycowe obrzęk plamki oraz jaskra.

Ostatni tydzień września obchodzony jest co roku na całym świecie jako Światowy Tydzień Siatkówki Oka (World Retina Week), realizowana od kilkunastu lat kampania edukacyjno – profilaktyczna. Jej celem jest zachęcanie do profilaktycznych badań okulistycznych i edukacja społeczeństwa w zakresie chorób siatkówki oka m.in. takich jak: zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy cukrzycowy obrzęk plamki.

Powyższe działania edukacyjne są szczególnie potrzebne w Polsce, gdyż jak wynika z badań TNS Polska, co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty, a tyle samo nie posiada żadnej wiedzy na temat chorób siatkówki oka, która jest jedną z trzech przyczyn utraty wzroku na świecie.

– Choroby siatkówki oka, odbierają wzrok szybko, podstępnie i, o czym często się zapomina, nieodwracalnie, w przeciwieństwie do bardziej znanych: jaskry i zaćmy, których konsekwencje można operacyjnie cofnąć – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Stankiewicz, prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem. – Dlatego zachęcam wszystkie osoby po 50 roku życia, szczególnie palące, do przeprowadzania profilaktycznych badań dna oka. – mówi prof. Stankiewicz.

Gen ślepoty

26 września br. podczas seminarium edukacyjnego “Rozproszyć mrok” zainicjowana zostanie polska edycja europejskiego projektu badawczego, którego celem jest wytypowanie genów odpowiedzialnych za schorzenia siatkówki oka uwarunkowanych genetycznie np. retinitis pigmentosa. Choroby te cechuje duża kliniczna i genetyczna różnorodność ponieważ mogą być spowodowane przez mutację w ponad 100 różnych genach, a powszechny dostęp do genetycznych testów diagnostycznych jest nadal bardzo ograniczony. W seminarium udział wezmą prof. nadzw. dr hab. med. Maciej Krawczyński, specjalista w dziedzinie genetyki klinicznej z Katedry i Zakładu Genetyki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu oraz dr Konstantinos Nikopoulos z Wydziału Genetyki Medycznej Uniwersytetu w Lozannie (Szwajcaria).

– To bardzo ważne badanie i cieszę się, że również Polska będzie miała w nie swój wkład – mówi Małgorzata Pacholec, prezes Stowarzyszenia Retina AMD Polska, która straciła wzrok z powodu retinitis pigmentosa kilkanaście lat temu. – Testy genetyczne pomogą nie tylko samym pacjentom chorym na siatkówkę oka w dokładnej identyfikacji choroby, ale przede wszystkim umożliwią nauce poszukiwanie nowych terapii dla przyszłych pokoleń – dodaje Małgorzata Pacholec.

Seminarium rozpocznie się o godz. 11:00 w Sali Kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej 9. Natomiast o godzinie 13:00 odbędzie się wystawa sprzętu ułatwiającego codzienne życie osób niewidomych.

Wielkie Miasteczko Okulistyczne

Kulminacja obchodów odbędzie się w piątek, 27 września. Na Placu Konstytucji w Warszawie stanie pierwsze w Polsce Wielkie Miasteczko Okulistyczne, w którym od godz. 10:00 do 18:00 będzie można bezpłatnie wykonać badania pod kątem chorób siatkówki oka, jaskry i zespołu suchego oka, a wynik skonsultować z okulistą. W Miasteczku zostanie wykorzystanych aż pięć stanowisk badawczych wyposażonych w nowoczesną aparaturę: funduskamery, koherentne optyczne tomografy, GDx-y, lampy szczelinowe i tonometry, który pozwolą na szybką i dogłębną diagnozę siatkówki oka, dzięki czemu będzie mogło zostać zbadanych nawet kilkaset osób jednego dnia.

Konferencję i bezpłatne badanie poprzedzi rozpoczęta 23 września 2012 r. niestandardowa kampania plakatowa. W okolicy Placu Konstytucji oraz w środkach komunikacji miejskiej mieszkańcy Warszawy będą mogli zobaczyć jak widzi świat osoba z chorą siatkówką oka.

Co to jest siatkówka oka

Siatkówka oka jest przezroczystą, cienką błoną, która wyściela wnętrze gałki ocznej. Centralną częścią siatkówki oka jest plamka żółta, która stanowi miejsce najostrzejszego widzenia. To tutaj powstają barwne obrazy o największej rozdzielczości.

Najczęstszą przyczyną chorób siatkówki są procesy zwyrodnieniowe, spowodowane wrodzoną lub nabytą wadą wzroku bądź związane z chorobami ogólnoustrojowymi.
W przypadku cukrzycy jest to cukrzycowy obrzęk plamki (DME), a nadciśnienia tętniczego zakrzep żyły środkowej (RVO). Gdy proces wiąże się z wiekiem, mamy do czynienia ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD). Szczególnie dokuczliwe i szybko zauważane przez pacjenta są choroby części centralnej siatkówki. Podstawowym objawem jest nagłe lub stopniowe pogorszenie widzenia centralnego, odczuwane jako zniekształcone widzenie obrazów. Z kolei choroby obwodowej części siatkówki nierzadko bywają niezauważone przez chorego. Pacjenci często uświadamiają sobie chorobę dopiero wtedy, gdy pojawi się pogorszenie ostrości wzroku. Wymienione zmiany występują niemal wyłącznie u osób po 50. roku życia.

O kampanii

Organizatorami VIII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka są: Polski Związek Niewidomych, Stowarzyszenie Retina AMD Polska oraz Stowarzyszenie AMD.

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Polskie Towarzystwo Profilaktyki Jaskry, Instytut Jaskry i Chorób Oka, Metro Warszawskie i Tramwaje Warszawskie.
Patronat medialny sprawują: „Przewodnik Katolicki”, „Idziemy”, „Służba Zdrowia”, „Medexpress” oraz „Żyjmy Dłużej.”

facebook
youtube
tweeter

Kontakt

Retina AMD Polska

ul. Konwiktorska 7 pok. 25
00-216 Warszawa
e-mail: retinaamd@retinaamd.org.pl

Małgorzata Pacholec tel. 602 634 400

Polityka prywatności

Informacje rejestrowe

Rok powstania: 1998
KRS: 0000109446
NIP: 526-22-92-779
REGON: 01329054500000

Góra