Nasza misja to:

Ochrona Polaków przed ślepotą

Koleżanki i Koledzy, Przyjaciele Retiny,

z wielkim smutkiem i żalem informujemy, że w dniu 31 stycznia 2015 r. odszedł od nas w wieku 78 lat nasz kolega , członek naszego stowarzyszenia Janusz Rozum.

Niemal niewidzący, mimo ciągle pogarszającego się wzroku prowadził aktywne życie, angażując się w projekty z udziałem osób niewidomych.

Pogodny, kochający życie, ludzi i przyrodę, wyrozumiały dla ludzkich słabości zarażał wszystkich swoją radością i humorem.

Był dla nas, cierpiących na schorzenia plamki żółtej wzorem jak można ciekawie żyć pomimo utraty wzroku.

„Daję sobie radę. Słucham zapisów tekstowych na płytach. Jestem uparty i kiedy bardzo mnie coś zainteresuje, wyciągam lupę powiększającą 12 razy i litera po literze czytam tekst wydruku lub ksero. Jest to wymagające czasami mam tego dosyć, ale chęć dowiedzenia się czegoś nowego jest tak silna, że nie mogę się temu oprzeć.” – opowiadał o sobie w jednym z wywiadów.

Zawodowo spełniał się jako wykładowca ekologii na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, prywatnie przyjaciel i wielki znawca bocianów, o których wiedział wszystko i potrafił pięknie o nich opowiadać.

Nasz „profesor od bocianów” dr inż. Janusz Rozum dzielił się swoją wiedzą naukową na spotkaniach z niewidomymi w Klubie Horyzont Polskiego Związku Niewidomych. Był przekonany, że niewidomi potrzebują tej wiedzy i przekazywał ją w sposób niezwykle barwny.
Będzie go nam bardzo, bardzo brakować.

Pożegnamy Janusza we czwartek 5 lutego o godz. 12.00 w Otwocku, w Kościele pod wezwanie św. Wincentego a Paulo przy ul. Kościelnej. Dojazd na cmentarz zapewnia Rodzina Zmarłego.

Aktualności

Zgodnie z ustawą z 22.07.2014 NFZ ma obowiązek wskazać pacjentowi świadczeniodawcę (lekarza, szpital, przychodnię), który zrealizuje dane świadczenia (np. zastrzyki preparatami VEGF) oraz pierwszy wolny termin u takiego świadczeniodawcy:

„Oddział wojewódzki Funduszu informuje świadczeniobiorcę, na jego żądanie, o możliwości udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej przez świadczeniodawców , którzy zawarli umowę o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej z tym oddziałem , średnim czasie oczekiwania na dane świadczenie opieki zdrowotnej oraz pierwszym wolnym terminie udzielenia świadczenia”

W tym celu w NFZ została uruchomiona infolinia:

Infolinia (8:00-16:00)

800 392 976
22 572 60 42

Informacja mailowa:

kolejki@nfz.gov.pl

Każdy wojewódzki fundusz ma także swoją infolinię.

Nowa internetowa strona dotycząca kolejek:

Pod tym linkiem jest wyszukiwarka:
http://kolejki.nfz.gov.pl/

W wypadku AMD w okienku „jakiego świadczenia szukasz?” należy wybrać: LECZENIE WYSIĘKOWEJ POSTACI AMD Z ZASTOSOWANIEM INIEKCJI DOSZKLISTKOWYCH PRZECIWCIAŁA MONOKLONALNEGO ANTY-VEGF

Po wybraniu województwa (można też wybrać miejscowość) dostajemy pełną listę szpitali, gdzie można zrobić zabieg, wraz w wolnymi terminami.

Pod poniższym linkiem można zapoznać się z tzw. ABC Pacjenta na temat kolejek na świadczenia.
http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=11&dzialnr=2

Aktualności, Informujemy, radzimy

Zamieszczony poniżej poradnik udostępniła nam australijska fundacja Macular Disease Foundation Australia.

W Polsce osoby dotknięte dysfunkcją wzroku mogą uzyskać informacje o sposobach rehabilitacji i szkoleniach w okręgowych placówkach Polskiego Związku Niewidomych (strona internetowa www.pzn.org.pl).

Poradnia dla słabowidzących funkcjonuje w Warszawie w Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej Polskiego Związku Niewidomych Wwa, ul. Karmelicka 26.

Tłumaczenie Poradnika – wolontariuszka Anna Wszołek.

Co to jest niedowidzenie?

Za niedowidzącą uznaje się osobę, której widzenie jest ograniczone lub zaburzone i nie może być odpowiednio skorygowane chirurgicznie czy przy pomocy tradycyjnych okularów lub soczewek kontaktowych.

Niedowidzenie może dotknąć ludzi w każdym wieku i ma wpływ na wiele aspektów życia, zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Może powodować problemy z czytaniem i korzystaniem z komputera, telefonu, oglądaniem telewizji, rozpoznawaniem twarzy, a także z codziennymi czynnościami takimi jak gotowanie.

Niedowidzenie polega często na utracie ostrości, ale może również objawiać się ograniczeniem pola widzenia, nadwrażliwością na światło, zniekształceniem obrazu lub utratą kontrastu. Może być następstwem wady wrodzonej, urazu albo choroby.

Czy pogorszenie widzenia jest objawem starzenia się?

Utrata wzroku to nie tylko naturalna konsekwencja starzenia się.

Z wiekiem nasze ciało się zmienia, oczy też. Jednak zmiany te nie powodują drastycznego pogorszenia wzroku. Objawy niektórych chorób oczu mogą być błędnie traktowane jako normalne w starszym wieku.

Głównymi przyczynami utraty wzroku są stany chorobowe oczu i innych organów. Wiedza, jak najlepiej wykorzystać pozostałe widzenie i jak dostosować się do nowych okoliczności, a przede wszystkim pozytywne nastawienie, z pewnością pomagają.

Co z osobami młodymi?

Mimo, że utrata wzroku to na ogół problem osób starszych, młodzi dorośli i dzieci mogą również zachorować i ulec urazom, które spowodują ślepotę.
W młodości lub w średnim wieku utrata wzroku może być szczególnym wyzwaniem: w pracy, w edukacji, kontaktach towarzyskich oraz w domu. Pomoc niedowidzącym ma kluczowe znaczenie dla nich samych oraz ich rodzin, opiekunów i przyjaciół.

Właśnie usłyszałeś diagnozę?

Zawsze potrzeba czasu, aby dostosować się do nowych okoliczności i utrata wzroku nie jest wyjątkiem. Wiele osób odczuwa niedowierzanie, obawę a nawet depresję. To, co wydaje się trudnością nie do pokonania dla kogoś, kto właśnie dowiedział się o groźbie utraty wzroku, może stać się tylko kolejnym elementem codziennego życia po niewielkich korektach.

Pierwsze kroki kogoś, komu właśnie postawiono diagnozę:

 1. Nie podejmować żadnych szybkich decyzji dotyczących zatrudnienia, aktywności, planów na przyszłość i stylu życia.
 2. Zasięgnąć porad ze wszystkich dostępnych źródeł.
 3. Wziąć głęboki oddech, zatrzymać się i spokojnie wybrać własną drogę, która prowadzi do najlepszych rezultatów.
 4. Jak najszybciej nawiązać kontakt z organizacjami społecznymi i rehabilitacyjnymi. To zapobiegnie groźbie wykluczenia.

Jeśli po rozpoznaniu stwierdzimy jakieś oznaki wycofania, lęku lub depresji, trzeba natychmiast szukać pomocy u lekarza np. rodzinnego.

Sprawdzone rady:

 • Omówienie diagnozy z rodziną i przyjaciółmi
 • Zachowanie dotychczasowej aktywności
 • Uczenie się nowych umiejętności i dostosowywanie starych do nowych okoliczności
 • Informowanie przyjaciół, jak mogą być pomocni
 • Utrzymanie dotychczasowych działań społecznych i poszukiwanie wsparcia ze strony rówieśników i przyjaciół
 • Poznawanie nowych osób i sposobów spędzania czasu
 • Włączanie się do grup wsparcia rówieśników
„Jedną z najtrudniejszych rzeczy po diagnozie była niepewność. Ile wzroku stracę i jak długo to potrwa? Podjąłem kilka decyzji co do stylu życia i pracy, które były prawdopodobnie bardziej reaktywne niż pozytywne. Z czasem nabrałem pewności, że mogę panować nad sytuacją. Zagrożony jest mój wzrok, a nie moje życie.”

Co teraz?

Kolejny etap to przejęcie kontroli nad sytuacją. Im więcej człowiek wie o swoim stanie, jego skutkach i możliwości radzenia sobie z wyzwaniami, tym mniej bezradny się czuje. Na początku warto omówić z okulistą indywidualne problemy i potrzeby.

Ludzie tracący wzrok mają różne dolegliwości.

Dlatego ważne jest, aby korzystać z dostępnej rehabilitacji, usług pomocniczych, środków pomocniczych i urządzeń, dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Opanowanie sytuacji

Ocena stopnia utraty wzroku

Pełna ocena wzroku jest niezbędna do ustalenia indywidualnej strategii pomocy. Przeprowadza się testy, aby określić, co najlepiej pasuje do indywidualnych wymagań. Ocena pomoże choremu zrozumieć zaburzenia widzenia i sposób maksymalnego wykorzystania pozostałego potencjału.

Porady dotyczyć będą zastosowania aparatów oraz urządzeń powiększających i oświetlających do czynności takich jak czytanie, pisanie i rekreacja. Pomoże to maksymalnie wykorzystać potencjał wzroku.

Badania wykonuje się w klinice okulistycznej. Optycy również je prowadzą, ale nie wszyscy.

Szukaj wskazówek, porad i wsparcia

Usługi okulistyczne to porady, pomoc, informacje przydatne w codziennych zadaniach. Zapewniają również wsparcie i pomoc poprzez indywidualne doradztwo i grupowe warsztaty.

Grupy wsparcia mogą zapewnić przyjazną atmosferę, w której ludzie w podobnej sytuacji dzielą się osobistymi doświadczeniami.

Doradcy pomagają dobrać sprzęt i uczą, jak się nim posługiwać.

Prowadzą naukę orientacji i poruszania się, aby czuć się pewnie w okolicy lub w drodze do pracy i z pracy.

Niektóre osoby mogą potrzebować specyficznych urządzeń wizualnych i indywidualnego szkolenia. Wielu osobom niezbędne jest więcej niż jedno urządzenie, a niektórym trzeba pomóc dokonać zmian w domu i w miejscu pracy.

„Moje lokalne stowarzyszenie niewidomych było wspaniałe. Terapeuta zajęciowy przyszedł do domu i dał mi wiele przydatnych wskazówek na temat sposobów radzenia sobie z rzeczami dla mnie bardzo trudnymi. Proste rozwiązania zmniejszają prawdopodobieństwo skaleczenia albo poparzenia przy przygotowywaniu kolacji. ”

Dowiedz się jak najwięcej o środkach pomocniczych i sposobach adaptacji

Wiadomo, że ludzie, którzy niedawno stracili wzrok muszą odzyskać poczucie kontroli. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie urządzeń, które pomagają utrzymać niezależność.

Istnieje wiele takich środków. Można je uzyskać od organizacji działających na rzecz osób niedowidzących.

Przedmioty pomocne w codziennym życiu, takie jak wskaźniki poziomu cieczy, separatory monet czy mówiące zegary i zegarki są natychmiast dostępne.

Lupy optyczne, elektroniczne notatniki, kieszonkowe teleskopy i regulowane lampy mogą pomóc w czytaniu i pisaniu. Takie urządzenia upraszczają codzienne zadania, od czytania etykiet w supermarketach, samodzielności w zakupach do wypełniania formularzy urzędowych.

Technologia zmienia się szybko i umożliwia dostęp do wielu działań wcześniej niedostępnych dla niewidomych. Elektroniczne urządzenia powiększające (zwane CCTV) mogą wielokrotnie powiększyć tekst na ekranie. Dostępne jest oprogramowanie komputerów, które może powiększać ikony i tekst na ekranie i wybierać opcje mowy. Są też nowe i ekscytujące osiągnięcia technologiczne, które umożliwiają natychmiastowy dostęp do książek i gazet.

„Komputery tyle zmieniły. Kontrast jest świetny, na ekranie można przeczytać więcej niż w druku, a czasem to komputer mi czyta. Co jeszcze ważniejsze, w internecie mogę znaleźć informacje o moim stanie i dzielić się doświadczeniami z całą wspólnotą ludzi, którzy mają, mieli lub będą mieć takie problemy jak ja. „

Zachowaj kontrolę

Bądź poinformowany

Wizyta u okulisty

Zdiagnozowanie choroby oczu i wad wzroku na pewno jest przygniatające i przykre. W takiej sytuacji trudno zapamiętać, co powiedział lekarz okulista czy optyk w czasie konsultacji.

Poniższe wskazówki pomogą uzyskać maksymalne korzyści z wizyty:

Jeśli czujesz, że nie wszystko zrozumiałeś:

 • zrób notatki
 • poproś znajomego lub członka rodziny aby uczestniczył w wizycie
 • poproś znajomego lub członka rodziny aby też robił notatki i później omówił je z tobą
 • poproś lekarza o zapisanie instrukcji
 • poproś o dalsze informacje jeśli nadal masz wątpliwości
 • dowiedz się, czy drukowane broszury są dostępne
 • zadzwoń do odpowiedniej organizacji wspierającej.

Wizyta w poradni okulistycznej

Poniższe pytania mogą pomóc uzyskać maksymalne korzyści z kontaktu ze specjalistami:

 • Jak pogorszenie widzenia wpłynie na sposób życia?
 • Czy istnieją jakieś specjalne urządzenia, aparaty, czy oświetlenie, które będą pomocne w domu, w pracy i na spotkaniach towarzyskich?
 • Czy będę musiał przejść szkolenie oraz w jaki sposób je wyszukać?
 • Jakie inne wsparcie jest dostępne?
 • Czy są jakieś grupy samopomocy lub wzajemnego wsparcia?

Podsumowanie

 • Jasna komunikacja jest warunkiem partnerskiej współpracy między osobą z wadą wzroku, jej lekarzem i dostawcą usług.

Osoby z wadami wzroku, ich rodziny i przyjaciele są najlepszymi adwokatami wsparcia. Ważne jest, aby z uporem zadawać ważne pytania aż do uzyskania zadowalającej informacji.

Przyjęcie strategii radzenia sobie

Wiele strategii pomaga przezwyciężyć wyzwania jakie niesie niedowidzenie.
Należą do nich:

 • Pozytywne nastawienie i realistyczne cele
 • Elastyczność i aktywne uczenie się nowych umiejętności a potem ich stosowanie
 • Dystans do siebie samego
 • Akceptacja ograniczeń i pewna tolerancja wobec siebie
 • Aktywne poszukiwanie wsparcia od innych
 • Przyjęcie postawy „poradzę sobie”.

Osoby z wadami wzroku, zwłaszcza te, którym w ostatnim czasie postawiono diagnozę, mogą potrzebować pomocy, aby:

 • znaleźć źródło pomocy i szkolenia
 • pozostać zaangażowanym członkiem swojej społeczności

Niektórzy mogą załamać się lub odczuwać tak silny niepokój, że potrzebne będą profesjonalne rady i / lub wsparcie rówieśników. Należy zasięgnąć porady natychmiast, jeśli są jakieś problemy.

Podstawowe rady dla słabo widzących

Są proste praktyczne sposoby przystosowania otoczenia do potrzeb niedowidzących, zwiększając w ten sposób ich zdolność do utrzymania codziennej aktywności.

 • Dodatkowe źródło światła dla konkretnych zadań może znacznie poprawić widzenie. – bezpośrednie oświetlenie z tyłu zmniejsza odblask. Można dobrać rodzaje światła najlepsze dla osób z daną chorobą. Informować o tym powinni okuliści lub rehabilitanci wzroku.
 • Zorganizowanie codziennego życia jest ważnym elementem utrzymania niezależności. Rzeczy należy przechowywać w tym samym miejscu.
 • Dobór przedmiotów codziennego użytku, takich jak duży druk, kontrastowe kolory i dotykowe oznaczenia ułatwiają osobom niedowidzącym samodzielne życie.

Podstawowe ulepszenia to:

Poprawa oświetlenia:

 • Stosuj bezpośrednie oświetlenia z tyłu. Upewnij się, że schody, łazienki, kuchnie i inne obszary działalności są dobrze oświetlone.

Zwiększ kontrast:

 • Używaj białych filiżanek do kawy i stawiaj białe talerze na ciemnym matowym blacie. Pisz cienkopisem, nie długopisem. Miej ciemną i jasną deskę do krojenia. Siekaj ciemne produkty (np. steki) na jasnej i jasne (np. cebulę) na ciemnej desce.

Ogranicz olśnienie:

 • Noś okulary z filtrem albo nakładki kiedy wychodzisz. Błyszczące powierzchnie przykrywaj tkaniną.

Powiększ:

 • Skopiuj i powiększ przepisy, instrukcje, adresy,
 • Zainstaluj oprogramowanie komputerowe umożliwiające powiększanie.

Etykiety:

 • Używaj jasnych, kontrastowych etykiet i ciemnych flamastrów. Tarcze, przyciski, piloty AGD oznacz farbami dotykowymi.

Organizuj wyjścia i myśl z wyprzedzeniem:

 • Obmyślanie przedsięwzięć może mieć duże znaczenie dla osób z wadami wzroku. Np.przed wyjściem wypełnij ew. formularze i druki przy dobrym oświetleniu.
„Jedną z pierwszych rzeczy, których się nauczyłem to siadanie plecami do okna na spotkaniach lub podczas rozmów z przyjaciółmi. Przynajmniej mam większą szansę zobaczyć do kogo mówię”.

Orientacja i mobilność

Celem szkoleń w zakresie orientacji i poruszania się jest utrzymanie, odzyskanie i wzmocnienie niezależności. Nie każdy ich potrzebuje, ale jednak dużo one dają.

Uczy się orientacji w przestrzeni i bezpiecznego poruszania, pewnie i niezależnie, czy to w domu, biurze czy na zewnątrz. Programy są dostosowane do indywidualnych potrzeb i mogą obejmować wykorzystanie środków pomocniczych.

Problemy, które mogą występować w wyniku pogorszenia wzroku:

 • Utrata postrzegania głębokości: trudno określić czy stopień jest wysoki czy niski
 • Utrata wrażliwości na kontrast: trudno zobaczyć krawężnik czy stopień, lub nie można odróżnić kałuży od wyrwy w chodniku
 • Problemy z kolorami lub odległością: trudno jest określić czy światło jest czerwone czy zielone lub odczytać napis na znaku drogowym
 • Niemożność zobaczenia ciemnych plam lub blokada widzenia centralnego: utrudnia identyfikację obiektów lub zauważenie przeszkody
 • Ograniczenie pola widzenia: trudno poruszać się ze względu na ograniczone widzenie peryferyjne
 • Niezdolność do zobaczenia i rozpoznania twarzy: utrudnia komunikację i może być mylące.

Orientacja i poruszanie się

Wokół domu

 • Umieść kontrastowe paski antypoślizgowe na przednich krawędziach stopni, co ułatwi ich zobaczenie. To może zmniejszyć ryzyko upadków. Najlepiej przykleić pasek szerokości 5 cm na skraju stopnia.
 • Umieść krzesło w pobliżu drzwi tak, żeby po wejściu móc poczekać aż oczy dostosują się do nowego oświetlenia
 • Drzwiczki szafek i szuflady powinny być zawsze zamknięte, a przybory zawsze odkładane w to samo miejsce
 • Zaznacz klamki i progi taśmą odblaskową
 • Należy pamiętać o schodkach, stopniach i różnicy poziomów

W kuchni

 • Zainstaluj w kuchni dobre oświetlenie
 • Jeśli to możliwe, używaj naczyń i garnków w kolorze, który kontrastuje z blatem
 • Wymień gniazdko elektryczne na kontrastujące z kolorem ściany
 • Oklej krawędzie gniazdek elektrycznych i blatów szeroką taśmą w kontrastowym kolorze
 • Jeśli powierzchnia kuchenki jest jasna, należy rozważyć używanie garnków i patelni w ciemnych kolorach
 • Jasne nakrycia stawiaj na ciemnym obrusie i odwrotnie
 • Oznacz często używane ustawienia kuchenki i innych urządzeń etykietami dotykowymi, takimi jak rzep
 • Opisz zawartość słoików i puszek grubym czarnym markerem na wieczkach i w kartach katalogowych wielokrotnego użytku
 • Usuń małe dywaniki z kuchni. Nie są one łatwo widoczne i mogą być śliskie
 • Zamykaj drzwi szafek i szuflady, a przybory odkładaj za każdym razem w tym samym miejscu
 • Stosuj metodę zegara określającą, gdzie znajdują się niektóre pokarmy na talerzu. Na przykład, „ryż jest na trzeciej fasolka na siódmej”

W łazience

 • Używaj podświetlanych i powiększających luster
 • Używaj kolorowej pasty do zębów dobrze widocznej na białej szczoteczce do zębów
 • Wyciskaj pastę na palec, a następnie przenoś na szczoteczkę
 • Używaj ręczników w kolorze kontrastującym z wystrojem łazienki
 • Używaj gumowej maty w wannie
 • Wrzuć kolorowe gąbki podczas nalewania wody do kąpieli, które wskażą jej poziom
 • Oznacz aktualne leki grubą czarną literą na każdej buteleczce
 • Używaj pudełeczek na pigułki opisanych dużym drukiem
 • Maty do kąpieli po każdym użyciu składaj na brzegu wanny aby uniknąć potknięcia

Samodzielne podróżowanie

Niektórym niewidomym lub niedowidzącym potrzebującym czasu na dostosowanie się, wsparcie opiekuna w organizowaniu podróży może być bardzo pożyteczne.

W podróży

 • Wybieraj dobrze oświetlone trasy
 • Szukaj alternatywnych tras omijających niebezpieczne skrzyżowania i przebudowy
 • Wykorzystuj wypukłe oznakowania poziome i światła do orientacji
 • Uważaj na krawężniki
 • Tam, gdzie to możliwe, korzystaj z wind
 • Jeśli to możliwe, trzymaj się poręczy na schodach
 • Przechodź przez ulicę kiedy sam widzisz i jesteś widziany
 • Jeśli to możliwe, przechodź na światłach
 • Pamiętaj, że samochody najczęściej jadą jeden za drugim
 • Rozróżniaj monety przez dotyk i różnie składaj banknoty. Spróbuj także oddzielnie przechowywać je w różnych częściach portfela
 • Poświęć chwilę, aby pozwolić oczom dostosować się po wejściu do słabo oświetlonego pomieszczenia
 • Noś przy sobie lupę i / lub latarkę do czytania etykiet, metek, przycisków windy lub kierunkowskazów
 • Nagrywaj na mini magnetofon lub telefon listy zakupów, a nie walcz z odręcznie pisanymi karteczkami
 • Używaj prowadnic do podpisywania.

Korzystanie z transportu publicznego

 • Zaplanuj podróż z wyprzedzeniem
 • Przygotuj się na przyjazd autobusu, żeby mieć pieniądze i bilety pod ręką
 • Poproś kierowcę, aby zaczekał aż usiądziesz
 • Po wejściu powiedz kierowcy autobusu, gdzie chcesz wysiąść
 • Usiądź w przedniej części autobusu, w pobliżu drzwi

Styl życia i hobby

Osoby z wadami wzroku często mówią, że nie mogą rozpoznać ludzi na ulicy. Powoduje to zakłopotanie w sytuacjach społecznych, ponieważ nie widzą mimiki i ruchów rozmówcy. Z tego powodu niektóre osoby z wadą wzroku wolą uniknąć interakcji społecznych.

Warto rozważyć towarzystwo przyjaciela, które sprawi, że początek będzie łatwiejszy. Wytłumaczy ludziom, że nie widzisz uśmiechów i gestów i zachęci do przedstawienia się tylko mową.

 • Czytanie i codzienne czynności można usprawnić na wiele sposobów
 • Czytanie lub grę na instrumencie muzycznym można kontynuować dzięki odrobinie cierpliwości i wysiłku. Nuty można powiększyć za pomocą kserokopiarki , szukaj powiększonych krzyżóweki i kart do gry
 • Miłośnicy sportu mogą również przemyśleć programy ćwiczeń. Spacer z przyjacielem, a nie samodzielnie po pobliskiej ścieżkę spacerowej lub nieco dłuższy po obwodnicy umożliwia dłuższe ćwiczenia. Stacjonarne rowery i inny sprzęt są w większości sal gimnastycznych czy klubów fitness i stanowią doskonały sposób aktywnego wypoczynku.

Konieczna zmiana stylu życia ze względu na złe widzenie wymaga elastyczności i cierpliwości. Trudno zrezygnować ze starego hobby czy sportu. Ważne jest, aby nastawić się pozytywnie i szukać pomocy w razie potrzeby. Proste wskazówki pomogą zachować aktywność nie obniżając jakości życia i niezależności.

„W wieku 39 lat wykryto u mnie zwyrodnienie plamki żółtej. Szukałem profesjonalnej pomocy i nastawiłem się na to, co mogłem zrobić, a nie na to, czego nie mogłem. Uważam, że postawa „mogę” poprawia jakość życia.”
Barry Clarke Księgowy i Dyrektor firmy

Zrozumienie depresji

Wielu dorosłych i młodych ludzi żyje z depresją. Może ona dopaść osobę z nowo rozpoznaną chorobą. Badania wykazały, że ludzie, którzy mają zwyrodnienie plamki żółtej doświadczają depresji tak samo jak ludzie z rakiem i chorobą serca. Świadomość, że wystąpienie ryzyka depresji przy utracie wzroku ma podstawowe znaczenie, ponieważ ważne jest jej wczesne wykrycie.

Co to jest depresja?

Depresja to coś więcej niż tylko zły nastrój, to poważna choroba. Ludzie z depresją mają trudności w funkcjonowaniu na co dzień. Depresja może mieć poważne skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jaka jest różnica między depresją a obniżonym nastrojem?

Ktoś może być chory, jeśli dłużej niż dwa tygodnie:

 • jest smutny, przygnębiony lub nieszczęśliwy przez większość dnia

LUB

 • stracił zainteresowanie lub przyjemność w wykonywaniu większości swoich codziennych zajęć

I

 • doświadcza objawów co najmniej trzech z następujących kategorii:
Zachowania Uczucia Myśli Objawy fizyczne
 • Zaprzestanie wychodzenia
 • Unikanie najbliższej rodziny i przyjaciół
 • Rezygnacja z przyjemności
 • Unikanie zadań w pracy
 • Oparcie się na alkoholu i lekach uspokajających
 • Brak koncentracji
 • Przybity
 • Winny
 • Wrażliwy
 • Sfrustrowany
 • Brak zaufania do siebie
 • Nieszczęśliwy
 • Niezdecydowany
 • Rozczarowany
 • Zrozpaczony
 • Smutny
 • „Jestem do niczego.”
 • „Nigdy nic dobrego mnie nie spotkało.”
 • „Nie warto żyć.”
 • „To moja wina.”
 • „Jestem bezwartościowy.”
 • Ciągłe zmęczenie
 • Choroba i zaniedbanie
 • Bóle głowy i mięśni
 • Szum w głowie
 • Problemy ze snem
 • Utrata lub zmniejszenie apetytu
 • Znacząca zmiana wagi

Każdy doświadcza kilku lub wszystkich tych objawów od czasu do czasu, lecz gdy symptomy są poważne i trwałe, trzeba zwrócić się do specjalisty.

Depresja jest uleczalna a skuteczne terapie są dostępne. Warunkiem jest wczesne wykrycie.

Depresja u osób starszych

U tych osób przyczyny depresji mogą być różne. Smutek pojawia się na skutek fizycznej choroby lub straty osobistej, ale depresja nie jest normalną częścią składową starzenia się. Pewne czynniki sprawiają, że osoby starsze są bardziej narażone na depresję:

 • Narastanie problemów zdrowotnych
 • Przewlekły ból
 • Utrata niezależności, kontaktów, pracy i dochodów, poczucia własnej wartości, mobilności i elastyczności
 • Izolacja społeczna
 • Znaczące zmiany w sytuacji mieszkaniowej, niemożność samodzielnego dbania o siebie
 • Pójście do szpitala
 • Szczególne rocznice i przywołane wspomnienia

Czy depresja jest uleczalna?

Różne typy depresji wymagają różnych terapii. Mogą to być ćwiczenia fizyczne przy łagodnej depresji lub zabiegi psychologiczne i farmakoterapia w ostrzejszej postaci. Wsparcie otoczenia również odgrywa ważną rolę w leczeniu.

Co można zrobić?

Depresja musi być rozpoznana. Kluczem do skutecznego leczenia jest odpowiednia ocena przez lekarza rodzinnego lub Pracownika służby zdrowia. Zarówno najbliżsi jak i opiekunowie zawodowi są nieocenionym źródłem informacji na temat zmian osobowości pacjenta.

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś Ci bliski może przeżywać depresję, porozmawiaj z lekarzem, ewentualnie zadzwoń pod numer zaufania.

Jak może pomóc rodzina, przyjaciele i opiekunowie?

 • Zaproponuj wizytę u lekarza lub specjalisty
 • Pomóż umówić się na spotkanie i zorganizuj transport
 • Zaoferuj pomoc w domu
 • Jeśli ktoś ma przepisane leki przeciwdepresyjne zachęcaj go do przyjmowania ich. Weź udział w wizycie u lekarza
 • Jeśli chory skarży się na skutki uboczne leków zachęć go do omówienia ich z lekarzem
„W młodym wieku stwierdzono u mnie chorobę Stargardta. Utrata wzroku jest katastrofą, ale życie z wadami wzroku nie musi nią być. Stowarzyszenia i organizacje zajmujące się osobami z dysfunkcją wzroku mogą Ci pomóc wybrać potrzebne narzędzia, aby przetrwać i rozwijać się.”

Przyczyny utraty wzroku

Główne choroby oczu to: zwyrodnienie plamki żółtej, zapalenie siatkówki, barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, jaskra, retinopatia cukrzycowa i zaćma.

Słownik przydatnych pojęć

1.Technologia adaptacyjna

Technologia adaptacyjna jest terminem używanym do opisu urządzeń, które pomagają osobom niedowidzącym w różnych codziennych czynnościach. Są to między innymi: oprogramowanie komputerów powiększające widok ekranu i używające dźwięku, czy telewizory z automatycznym powiększaniem obrazu.

2.Pomoce codziennie

Są to praktyczne narzędzia usprawniające codzienne czynności, książki z dużym drukiem, mówiące książki, telefony z dużymi przyciskami, mówiące zegary, duże piloty czy sortery monet.

3. Ocena stopnia utraty wzroku

Testy, pozwalające ocenić, które pomoce będą najbardziej przydatne. Pomagają one lepiej zrozumieć występującą wadę i maksymalnie wykorzystywać pozostałe możliwości widzenia.

4. Lupy optyczne

Są to różne urządzenia z soczewkami do powiększania druku. Mogą być teleskopowe, do trzymania w ręce lub na statywie; niektóre są podświetlane.

5. Specjaliści ochrony oczu

To przede wszystkim lekarze okuliści i optycy.

6.Orientacja i poruszanie się

Szkolenia i treningi w tym zakresie pomagają osobom z wadami wzroku poruszać się samodzielnie, pewnie i bezpiecznie w domu, w okolicy i w miejscu pracy.

7.Okulista

Okulista to lekarz medycyny, który ukończył dodatkowe studia dotyczące oczu. Okuliści wykonują badania oczu, leczą ich choroby, przepisują leki i wykonują operacje. Mogą oni również wystawiać recepty na okulary i soczewki kontaktowe. Niektórzy okuliści mają specjalizację w dziedzinie chorób siatkówki.

8. Optyk

Optyk przeprowadza badanie wzroku pod kątem problemów zdrowotnych, dopasowuje okulary i soczewki kontaktowe. Niektórzy optycy specjalizują się w rehabilitacji wzroku.

Mogą one wykryć choroby oczu i skierować pacjenta do lekarza.

Informujemy, radzimy

Wszystko o zaćmie – zobacz stronę www.odzyskajwzrok.pl

Informujemy, radzimy

12 stycznia 2015 r. odbyła się w warszawskim Multikinie „Złote Tarasy” premiera filmu pt. „Carte Blanche” z Andrzejem Chyrą w roli głównej.

Film jest opowieścią o tracącym wzrok z powodu retinitis pigmentosa nauczycielu z Lublina. Powstał na kanwie prawdziwej historii Macieja Białka – naszego Kolegi ze Stowarzyszenia.

Na zdjęciach Maciej Białek z żoną Magdą i Małgorzata Pacholec

Bardzo polecamy ten film – jest fantastyczny!Aktualności

W imieniu stowarzyszenia Retina AMD Polska, partnera projektu, zwracamy się do osób z cukrzycą, retinopatią cukrzycową lub z cukrzycowym obrzękiem plamki żółtej oraz do ich opiekunów z prośbą o wypełnienie ankiety w ramach międzynarodowego badania DIABETIC RETHINOPATHY BAROMETER dostępnej na stronie: https://nyam.qualtrics.com/SE/?SID=SV_3CTWkyeZAdYXhGd.

Celem badania jest przygotowanie raportu na temat poziomu opieki medycznej dla osób zagrożonych rozwojem retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki oraz stanu wiedzy o tych schorzeniach w społeczeństwie. Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najbardziej powszechnych powikłań w cukrzycy i jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez osoby dorosłe.

To pierwsze takie badanie na świecie. Biorą w nim udział 42 kraje, w tym Polska.

W badaniu zostaną zebrane wiarygodne dane o poziomie opieki, na jaki mogą liczyć osoby chore lub zagrożone retinopatią cukrzycową i cukrzycowym obrzękiem plamki w Polsce.

Wyniki zostaną opublikowane w postaci raportu, który pokaże sytuację Polski na tle innych krajów i może być pomocny w staraniach o poprawę sytuacji osób chorujących lub narażonych na te choroby.

Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmie nie więcej niż 20 minut.

Organizator badania: New York Academy of Medicine.

Współpraca: International Diabetes Federation (IDF), International Fedaration for Ageing (IFA), International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB)

Partnerem badania jest Retina AMD Polska.

Aktualności

Szanowny Pan
Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia
Ul. Miodowa 15
Warszawa

W imieniu osób tracących wzrok z powodu zaćmy zwracamy się z prośbą o precyzyjne określenie jaki jest standard operacji zaćmy refundowany ze środków NFZ w tym przede wszystkim jaki rodzaj soczewek gwarantuje w tej procedurze Płatnik.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 10 2014 r. w tej sprawie jest jedynie zapis, że są to soczewki zwijalne. Jest to zbyt ogólne określenie. Wiemy bowiem, że obecnie zwijalnych soczewek jest kilka rodzajów: jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne. Każde z tych rodzajów ma inne zastosowanie w korekcji widzenia i z uwagi na złożoność technologii produkcji ma inne ceny.

Różnice cen są na tyle znaczące, że wątpliwym jest aby w ramach aktualnej wyceny przez NFZ procedury usunięcia zaćmy możliwe było sfinansowanie każdego rodzaju soczewek zwijalnych.

Koniecznym jest zatem uczciwe poinformowanie pacjentów w jakim zakresie NFZ finansuje te operacje a co nie mieści się w tym limicie.

Jest to kluczowa informacja potrzebna pacjentowi do podjęcia decyzji o wyborze sposobu własnego leczenia:

 • czy decyduje się na bezpłatne leczenie w placówkach posiadających kontrakt na to świadczenie z NFZ,
 • czy decyduje się na leczenie odpłatne.

Obecnie decydując się na odpłatne leczenie zaćmy pacjenci nie są w stanie porównać cen gdyż nie ma określonego standardu do jakiego mogą się odnieść. Wiemy, że ceny operacji zaćmy w kraju są niezwykle zróżnicowane.

Wiemy też, że operacje odpłatne z wszczepem soczewek zwijalnych jednoogniskowych są zazwyczaj wyższe niż obecny limit NFZ.

Nie wiemy dlaczego tak się dzieje.

Nie wiemy też na jakim poziomie leczeni są pacjenci w ramach umów z NFZ w porównaniu z pacjentami leczonymi prywatnie.

Czy droższe leczenie oznacza lepsze leczenie?

A może limit określony przez NFZ oznacza niską jakość świadczenia?

Wobec powyższego stanowczo protestujemy przeciwko kolejnej obniżce wyceny przez NFZ operacji zaćmy bez wyjaśnienia przyczyn i przedstawienia skutków społecznych tej decyzji.

Uważamy, że obniżka ta wcale nie zwiększy liczby wykonywanych zabiegów i nie zmniejszy kolejek oczekujących.

Obawiamy się natomiast, że spowoduje pogorszenie jakości wykonywanych zabiegów wymuszając na świadczeniodawcach redukcję kosztów, którą najprościej dokonać poprzez używanie tańszych materiałów.

Nie wiemy jakie rezultaty wywołała obniżka z 1 stycznia 2014 r, kiedy to NFZ zmniejszył wycenę tej procedury o prawie 20 procent.

Nie wiemy jakie są też przesłanki do dalszej obniżki o kolejne 2 punkty tj. o 104 Pln.

Dlatego nie zgadzamy się na dokonywanie oszczędności w budżecie NFZ kosztem zdrowia Polaków.

Pacjenci mają prawo wiedzieć w jakim zakresie mogą liczyć na bezpłatne leczenie zaćmy a w jakim zakresie muszą pokryć je z własnych środków.

Bardzo liczymy na wyczerpujące wyjaśnienia w tej sprawie oraz na odpowiednią zmianę zapisów w rozporządzeniu precyzyjnie określających standard procedury usunięcia zaćmy.

Z wyrazami szacunku
Anna Woźniak Szymańska
Prezes ZG PZN
oraz
Małgorzata Pacholec
Sekretarz Generalny ZG PZN

Aktualności

Przekazujemy Państwu informacje o zasadach odżywiania i suplementach diety przy zwyrodnieniu plamki żółtej, otrzymane z australijskiej fundacji Macular Disease Foundation Australia. Tłumaczenie Anny Wszołek.

Sposób odżywiania odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia plamki żółtej i zmniejsza ryzyko jej zwyrodnienia. Zdrowa, zrównoważona dieta, zawierająca produkty korzystne dla oczu sprzyja dobremu samopoczuciu oraz dobremu widzeniu. Niektórzy mogą potrzebować pewnych uzupełnień.

Zasady odżywiania korzystne dla oczu

Zachowanie poniższych zasad zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, zdiagnozowane lub nie.

 • Stosować zdrową, dobrze zbilansowaną dietę
 • Codziennie jeść ciemnozielone warzywa liściaste i świeże owoce
 • Dwa do trzech razy w tygodniu jeść ryby
 • Wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (GI)
 • Co tydzień zjadać garść orzechów
 • Ograniczyć spożycie tłuszczów i olejów
 • Prowadzić zdrowy tryb życia – utrzymywać odpowiednią wagę i regularnie ćwiczyć
 • Skonsultować z lekarzem ewentualne przyjmowanie suplementu diety.

Odżywianie zdrowe dla oczu

Dla zdrowia plamki niezbędne są luteina i kwas omega-3. Jeśli dieta jest pozbawiona tych składników odżywczych, trzeba rozważyć użycie suplementów.

Luteina i zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna są szczególnie ważnymi składnikami odżywczymi dla plamki i są obecne w wysokich stężeniach w zdrowej plamce. Luteina i zeaksantyna występują w szczególnie dużych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta, szpinak i buraki. Są one również obecne w wielu innych warzywach, grochu, dyni, brukselce, brokule, kukurydzy i fasoli.

Kwasy tłuszczowe omega-3

są ważne dla zdrowia oczu. Zawarte są we wszystkich rybach i skorupiakach, ale wyższe stężenia występują w rybach oleistych, takich jak łosoś, makrela, anchois, pstrąg i sardynka (a także w mniejszym stopniu tuńczyk). Należy jeść ryby lub owoce morza 2-3 razy w tygodniu – świeże, mrożone lub konserwowe.

Inne składniki odżywcze

Dieta powinna zawierać szereg innych składników odżywczych wspierających zdrowie plamki. Te składniki to cynk (jego źródłem są ostrygi, owoce morza, orzechy i rośliny strączkowe), witamina E (źródła obejmują orzechy i produkty pełnoziarniste), witaminę C (zawarta w owocach cytrusowych, jagodach i pomidorach) i selen (jego źródła to orzechy, zwłaszcza brazylijskie).

Węglowodany i indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny węglowodanu to stopień podniesienia poziomu cukru we krwi po jego spożyciu w skali od 1 do 100. Istnieją mocne dowody, że osoby, w których diecie przeważają węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (GI), są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki.

Węglowodany o wysokim GI są szybko trawione i powodują wysoki i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Węglowodany o niskim GI trawi się wolniej, co daje stopniowe ale dłuższe uwalnianie energii. Produkty o niskim indeksie glikemicznym są korzystne dla zdrowia. Są to owoce i warzywa, całe ziarna zbóż, rośliny strączkowe i pełnoziarnisty chleb. Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, białka i nabiał (na przykład mięso, ryby, jaja, sery) nie mają indeksu.

U ludzi stosujących dietę z niskim GI stwierdza się zwykle mniej chorób serca, obniżony poziom cholesterolu, mniej przypadków otyłości, cukrzycy, a zwyrodnienie plamki żółtej o wiele rzadziej.

Ważne jest, aby wszelkie zmiany w diecie i stylu życia, w tym przyjmowanie suplementów, podejmować w porozumieniu z lekarzem.

Zawartość składników odżywczych w żywności

Poniżej przedstawiona jest wartość odżywcza niektórych pokarmów.

Składnik odżywczy Dzienne spożycie † Przykłady źródeł Zawartość ! Przykłady źródeł Zawartość !
Luteina i zeaksantyna 6 mg 1 filiżanki (65 g) jarmużu 11,9 mg 1 filiżanki (120 g) dyni 1,2 mg
1 filiżanki(90 g) szpinaku 10,2 mg 1 filiżanki (125 g) brukselki 1,2 mg
1 filiżanka (30 g)surowego szpinaku 3,7 mg 1 filiżanki (80 g) brokuła 0,8 mg
1 filiżanki (80 g) groszku 1,9 mg 1 filiżanki (80 g) kukurydzy 0,6 mg
1 filiżanka (55 g) sałaty 1,3 mg 2 jajka 0,5 mg
Omega-3 0,9-1,6 g 100 g łososia 1,8 g 100 g tuńczyka 0,2 mg
100 g sardynek 0,9 g 100 g krewetek 0,2 mg
Wit. C 45 g 1 średnia pomarańcza 69 mg 1 filiżanki papryki 47 mg
Wit. E 7 – 10 mg 20 migdałów (30 g) 7,8 mg 1 łyżka kiełków pszenicy 2,2 mg
Cynk 8 – 14 mg 7 ostryg 9100 g) 59 mg 1 filiżanki otrąb 3,5 mg
Selen 60 – 70 ug 2 orzechy brazylijskie (8 g) 80 ug 24 nerkowce (30 g) 5,6 ug
 • † Zalecane dzienne spożycie (RDI) przez Krajową Radę Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC)
 • ‡ Nie ma standardowej dziennej dawki luteiny; 6 mg jest uważane za dopuszczalne dzienne spożycie z pokarmem.
 • !www.nal.usda.gov
 • # Jednostką ug jest mikrogram. 1 miligram (mg) = 1000 mikrogramów (u)

Uwaga: Zalecane dzienne spożycie (RDI) odnosi się do ilości określonej substancji odżywczej (witamin, minerałów, energii lub białka) uznanej za odpowiednią, aby pokryć potrzeby żywieniowe osób zdrowych. RDI jest pomocny w zapobieganiu skutkom niedoboru składników odżywczych u zdrowych ludzi, a należy pamiętać, że nie odnosi się do specyficznych potrzeb ludzi, którzy palą, cierpią z powodu złego stanu zdrowia, lub przyjmują leki.

Najczęściej zadawane pytania

Czy przy niektórych lekach trzeba ograniczyć spożycie zielonych warzyw liściastych?

Większość z najbogatszych naturalnych źródeł luteiny, takich jak jarmuż, szpinak, buraki, brukselka i brokuły zawiera też duże ilości witaminy K, która może kolidować z funkcją niektórych leków, w tym rozrzedzającej krew warfaryny. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem zmian w swojej diecie. Jeśli z naturalnych źródeł nie można uzyskać wystarczającej ilości luteiny trzeba rozważyć zastosowanie suplementu.

Czy marchew to najzdrowsze jedzenie dla oczu?

Marchew jest dobrym źródłem witaminy A, co jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie jest ona najlepszym warzywem dla zdrowia oczu, jak to sugeruje popularny mit. Lepiej jeść ciemnozielone warzywa liściaste z myślą o oczach, a marchewki z umiarem w ramach zrównoważonej i zróżnicowanej diety.

Czy jedzenie musi być świeże?

Nie. Mrożona lub konserwowa żywność, taka jak ryby lub warzywa, jest bardzo dobrą i wygodna formą, jeśli świeża nie jest łatwo dostępna.

Które orzechy powinno się jeść?

Garść orzechów w tygodniu (lub kilka orzechów dziennie) jest dobrym dodatkiem do zrównoważonej diety. Wybierać należy surowe, niesolone orzechy i mieszać z migdałami, orzechami włoskimi, brazylijskimi, piniowymi, pikanami i pistacjami. Można posypywać potrawy okruchami orzechów.

Co z nasionami?

Nasiona, takich roślin jak len (siemię lniane) są często zalecane przez dietetyków ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych. Jednak ich związku ze zwyrodnieniami plamki nie badano.

Mówi się, że margaryna jest niezdrowa dla oczu.

Ograniczenie spożycia tłuszczów i olejów jest zalecane jako część zdrowej diety. W Australii lekarze nie zgadzają się co do wpływu margaryny i olejów na zwyrodnienie plamki żółtej. Jednak najnowsze badania pokazują, że ci, którzy spożywają jedną łyżkę oliwy z oliwek dziennie są mniej narażeni na rozwój późnego stadium AMD. Konieczne są dalsze badania roli tłuszczów i olejów przy zwyrodnieniu plamki żółtej.

Co z alkoholem?

Zachowując zdrową dietę powinno się unikać nadmiernego spożycia alkoholu, czyli więcej niż dwóch standardowych drinków dziennie.

Suplementy korzystne dla plamki żółtej

Suplementami diety są witaminy, minerały i inne substancje przyjmowane w formie tabletek.

Stosowanie suplementów korzystnych dla plamki można podzielić na dwie grupy:

 • Uzupełnianie diety: jeśli udział w diecie składników odżywczych, w szczególności ważnych dla zdrowia oczu, jest za niski, trzeba rozważyć przyjmowanie suplementów. Dotyczy to osób ze zdiagnozowanym AMD i bez takiej diagnozy.
 • Suplementy oparte na AREDS2: powinno być brane pod uwagę wprowadzenie ich do diety osób ze zdiagnozowanym AMD.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o najbardziej odpowiedniej diecie dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Uzupełnianie diety

Dodatek luteiny

Luteina jest przeciwutleniaczem szczególnie ważnym dla zdrowia oczu. Dla osób w wieku ponad 50 lat lub mających w rodzinie chorych na AMD, które w dodatku nie jedzą wystarczającej ilości ciemnozielonych warzyw liściastych, może być wskazany suplement luteiny. Za odpowiednie uznaje się dzienne spożycie luteiny z suplementu na poziomie 6 – 10 mg.

Suplement kwasów tłuszczowych omega-3

Wiele wskazuje, że częste spożywanie ryb (2-3 razy w tygodniu) zmniejsza ryzyko AMD. Jeśli je się odpowiednie ryby dodatek oleju rybnego nie daje dodatkowych korzyści, jeśli nie, suplement takiego oleju może być wart rozważenia. Jednakże brak jest dowodów z dużych randomizowanych badań, aby to potwierdzić. Czy olej z ryb może być również korzystny przy innych schorzeniach należy zapytać lekarza.

Suplementy AREDS2

Osoby, u których zdiagnozowano AMD powinny rozważyć przyjmowanie suplementów odpowiadających wzorcowi AREDS. Age-Related Eye Disease Studies (AREDS) to jedyne badania długoterminowe potwierdzające korzyści z wysokich dawek pokarmowych dla osób z rozpoznaniem AMD.

Badania te wykazały, że suplementy na bazie cynku i przeciwutleniaczy spowalniają progresję AMD: u osób ze średnio zaawansowaną AMD w jednym lub obydwu oczach, lub w późniejszym etapie w jednym oku, stosowanie zestawu suplementów AREDS zmniejszona ryzyko progresji choroby o 20 do 25% i opóźnia utratę wzroku.

Badania wykazały, że stosowanie zestawu nie ma wpływu na stan osób bez AMD, lub z bardzo wczesnymi jej objawami (np. z kilkoma małymi druzami), albo z zaawansowaną chorobą obu oczu.

W maju 2013 r. prowadzący AREDS ogłosili wyniki badań AREDS2. Ich zaleceniem było dalsze korzystanie z oryginalnego zestawu AREDS, ale bez beta-karotenu, a z luteiną / zeaksantyną.

Suplementy nie są lekarstwem na zwyrodnienie plamki żółtej. Badanie AREDS dowodzi, że zestaw AREDS pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD, ale nie zatrzymuje ani nie cofa szkód spowodowanych przez chorobę.

Co to jest formuła AREDS2?

Zestaw AREDS2 (dzienna dawka) jest następujący:

Cynk (w postaci tlenku glinu) 80 mg
Witamina C 500 mg
Witamina E 400 jm
Miedź (jako tlenek miedzi) 2 mg
Luteina 10 mg
Zeaksantyna 2 mg.

Jakie produkty odpowiadają wzorcowi AREDS2?

Dostępnych jest wiele suplementów zgodnych z wzorcem AREDS2. Należy sprawdzać na etykietach, czy produkty zawierają odpowiednie składniki w ilościach zgodnych z wynikami AREDS2.

Prawidłowa dawka zgodna z wzorcem AREDS2

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami etykiety na produk zazwyczaj zalecają „1 tabletkę dziennie o ile lekarz nie przepisze inaczej”. Jednak najczęściej aby osiągnąć dawkę AREDS2 trzeba więcej niż 1 tabletki, więc konieczna jest porada lekarza.

Należy pamiętać, że nie uzyska się poziomu składników odżywczych wymaganego przez AREDS2 przez samą tylko dietę. Na przykład, aby uzyskać zalecaną ilość cynku trzeba by codziennie zjadać około 135 g ostryg.

AREDS2 przy braku objawów lub we wczesnym stadium AMD?

Badania wykazały, że stosowanie się do formuły AREDS nie ma wpływu na stan osób bez zdiagnozowanej AMD lub w bardzo wczesnym stadium (np. z kilkoma małymi druzami). Dla nich odpowiednia jest dieta zdrowa dla oczu.

Istnieją powody, aby być ostrożnym w stosowaniu wysokich dawek witamin i minerałów.

Fundacja przestrzega przed samodzielnym przyjmowaniem suplementów i zawsze radzi zwrócić się do lekarza.

Najczęściej zadawane pytania

Które suplementy AREDS2?

Jeśli nie ma pewności, czy dany produkt jest zgodny z wzorcem AREDS2 i w odpowiedniej ilości, prosimy o kontakt z Fundacją w celu omówienia tej sprawy.

Czy konieczna jest ostrożność przy podjęciu decyzji o uzupełnieniu diety zgodnym z wzorcem AREDS2?

Tak. Istnieją powody, aby być ostrożnym przy stosowaniu wysokich dawek witamin i minerałów. Mogą kolidować z lekami i innymi składnikami odżywczymi, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Czy suplementy borówek obniżają ryzyko degeneracji siatkówki?

Mimo że borówki to skuteczne przeciwutleniacze, nie ma dowodów na obniżanie przez nie ryzyka chorób plamki ani spowolniania ich przebiegu.

Czy szafran jest pomocny?

Obecnie nic nie potwierdza wpływu szafranu na obniżanie ryzyka chorób plamki ani spowolniania ich przebiegu.

„Wiem aż za dobrze, że historia mojej rodziny jest głównym czynnikiem ryzyka zwyrodnienia plamki, bo u mojej matki zdiagnozowano tę chorobę ponad 15 lat temu. Kiedy mówię, że z powodu mojej rodzinnej historii mam 50% szans na zachorowanie na MD, większość osób jest w szoku.

Ponieważ mama i dwaj wujowie chorują, zbieram wiadomości o degeneracji plamki i czuwam nad żywieniem mojej rodziny, przygotowując potrawy, które pomagają chronić zdrowie naszych oczu.

Oczywiście często chodzę na badania oczu i plamki żółtej.

Moje córki mają 14 i 20 lat i chcę zrobić wszystko co możliwe, aby pomóc im zminimalizować możliwość zachorowania na MD”.

Jean Kittson, ambasador Fundacji

Kontrolna zdrowia oczu*

 • Zgłaszaj się na badania oczu i upewniaj się, ze plamka też jest badana.
 • Nie pal.
 • Zachowuj zdrowy tryb życia, kontroluj wagę i ćwicz regularnie.
 • Jedz ryby 2-3 razy tygodniowo, ciemnozielone warzywa liściaste i świeże owoce codziennie, a garść orzechów co tydzień. Ogranicz spożycie tłuszczów i olejów. Wybieraj węglowodany z niskim wskaźnikiem GI.
 • W porozumieniu z lekarzem, rozważyć uzupełnienie diety suplementami.
 • Codziennie używaj siatki Amslera, aby sprawdzić objawy zwyrodnienia plamki.
 • Chroń oczy przed słońcem, zwłaszcza w młodości.

* Wszelkie zmiany w diecie i stylu życia trzeba uzgodnić z lekarzem.

Informujemy, radzimy

W związku z interpretacją NFZ (zdaniem ekspertów niewłaściwą i godzącą w prawo jednostki do zdrowia) dotyczącą zakazu dopłat do świadczeń podstawowych, gwarantowanych w ramach ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, wiele placówek medycznych udzielających świadczeń w zakresie okulistyki (szczególnie zaćmy), musiało wycofać się z wszczepiania lepszych i ponadstandardowych soczewek za dopłatą. Tym samym w sytuacji, gdy z uwagi na stan zdrowia zalecane byłyby ponadstandardowe soczewki, Pacjent albo musi zapłacić za cały zabieg albo zdecydować się na wersję podstawową soczewki, co w praktyce może oznaczać ograniczenie dostępu do nowocześniejszych technik operacyjnych leczących nie tylko zaćmę, ale równocześnie także inne schorzenia oka. Może to również skutkować obniżeniem jakości materiałów, które placówki medyczne będą używać w trakcie operacji zaćmy.

Zależy nam, by poznać Państwa opinię w tej sprawie, by następnie móc w Państwa imieniu podejmować wszelkie działania, które będą chroniły prawa Pacjentów do świadomego wyboru metody leczenia bez konieczności 100-procentowej odpłatności za ponadstandardowe leczenie.

Pobierz ankietę w postaci pliku .docx

Aktualności

W ramach seminarium “Retina Week” jednym z wykładowców był Pan Profesor Maciej Krawczyński, wybitny specjalista genetyk i okulista jednocześnie. Przedstawiamy Państwu prezentację, którą wygłosił w czasie spotkania w Polskim Związku Niewidomych 25.09.2014 r.

Pobierz plik (prezentacja Power Point): Poradnictwo genetyczne

Informujemy, radzimy

Starsze artykuły »