Nasza misja to:

Ochrona Polaków przed ślepotą

W imieniu stowarzyszenia Retina AMD Polska, partnera projektu, zwracamy się do osób z cukrzycą, retinopatią cukrzycową lub z cukrzycowym obrzękiem plamki żółtej oraz do ich opiekunów z prośbą o wypełnienie ankiety w ramach międzynarodowego badania DIABETIC RETHINOPATHY BAROMETER dostępnej na stronie: https://nyam.qualtrics.com/SE/?SID=SV_3CTWkyeZAdYXhGd.

Celem badania jest przygotowanie raportu na temat poziomu opieki medycznej dla osób zagrożonych rozwojem retinopatii cukrzycowej i cukrzycowego obrzęku plamki oraz stanu wiedzy o tych schorzeniach w społeczeństwie. Retinopatia cukrzycowa jest jednym z najbardziej powszechnych powikłań w cukrzycy i jedną z głównych przyczyn utraty wzroku przez osoby dorosłe.

To pierwsze takie badanie na świecie. Biorą w nim udział 42 kraje, w tym Polska.

W badaniu zostaną zebrane wiarygodne dane o poziomie opieki, na jaki mogą liczyć osoby chore lub zagrożone retinopatią cukrzycową i cukrzycowym obrzękiem plamki w Polsce.

Wyniki zostaną opublikowane w postaci raportu, który pokaże sytuację Polski na tle innych krajów i może być pomocny w staraniach o poprawę sytuacji osób chorujących lub narażonych na te choroby.

Ankieta jest anonimowa, a jej wypełnienie zajmie nie więcej niż 20 minut.

Organizator badania: New York Academy of Medicine.

Współpraca: International Diabetes Federation (IDF), International Fedaration for Ageing (IFA), International Agency for the Prevention of Blindness (IAPB)

Partnerem badania jest Retina AMD Polska.

Aktualności

Jest w moim Kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
- Cyprian Kamil Norwid

Niech zbliżające się Święta Bożego Narodzenia spędzone w gronie najbliższych przyniosą Wam wiele radości, ciepła i optymizmu, a Nowy Rok będzie czasem realizacji wszystkich planów i zamierzeń.

Zarząd i Wolontariuszki Retina AMD Polska
Grudzień 2014

Aktualności

Szanowny Pan
Bartosz Arłukowicz
Minister Zdrowia
Ul. Miodowa 15
Warszawa

W imieniu osób tracących wzrok z powodu zaćmy zwracamy się z prośbą o precyzyjne określenie jaki jest standard operacji zaćmy refundowany ze środków NFZ w tym przede wszystkim jaki rodzaj soczewek gwarantuje w tej procedurze Płatnik.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 10 2014 r. w tej sprawie jest jedynie zapis, że są to soczewki zwijalne. Jest to zbyt ogólne określenie. Wiemy bowiem, że obecnie zwijalnych soczewek jest kilka rodzajów: jednoogniskowe, wieloogniskowe, toryczne. Każde z tych rodzajów ma inne zastosowanie w korekcji widzenia i z uwagi na złożoność technologii produkcji ma inne ceny.

Różnice cen są na tyle znaczące, że wątpliwym jest aby w ramach aktualnej wyceny przez NFZ procedury usunięcia zaćmy możliwe było sfinansowanie każdego rodzaju soczewek zwijalnych.

Koniecznym jest zatem uczciwe poinformowanie pacjentów w jakim zakresie NFZ finansuje te operacje a co nie mieści się w tym limicie.

Jest to kluczowa informacja potrzebna pacjentowi do podjęcia decyzji o wyborze sposobu własnego leczenia:

 • czy decyduje się na bezpłatne leczenie w placówkach posiadających kontrakt na to świadczenie z NFZ,
 • czy decyduje się na leczenie odpłatne.

Obecnie decydując się na odpłatne leczenie zaćmy pacjenci nie są w stanie porównać cen gdyż nie ma określonego standardu do jakiego mogą się odnieść. Wiemy, że ceny operacji zaćmy w kraju są niezwykle zróżnicowane.

Wiemy też, że operacje odpłatne z wszczepem soczewek zwijalnych jednoogniskowych są zazwyczaj wyższe niż obecny limit NFZ.

Nie wiemy dlaczego tak się dzieje.

Nie wiemy też na jakim poziomie leczeni są pacjenci w ramach umów z NFZ w porównaniu z pacjentami leczonymi prywatnie.

Czy droższe leczenie oznacza lepsze leczenie?

A może limit określony przez NFZ oznacza niską jakość świadczenia?

Wobec powyższego stanowczo protestujemy przeciwko kolejnej obniżce wyceny przez NFZ operacji zaćmy bez wyjaśnienia przyczyn i przedstawienia skutków społecznych tej decyzji.

Uważamy, że obniżka ta wcale nie zwiększy liczby wykonywanych zabiegów i nie zmniejszy kolejek oczekujących.

Obawiamy się natomiast, że spowoduje pogorszenie jakości wykonywanych zabiegów wymuszając na świadczeniodawcach redukcję kosztów, którą najprościej dokonać poprzez używanie tańszych materiałów.

Nie wiemy jakie rezultaty wywołała obniżka z 1 stycznia 2014 r, kiedy to NFZ zmniejszył wycenę tej procedury o prawie 20 procent.

Nie wiemy jakie są też przesłanki do dalszej obniżki o kolejne 2 punkty tj. o 104 Pln.

Dlatego nie zgadzamy się na dokonywanie oszczędności w budżecie NFZ kosztem zdrowia Polaków.

Pacjenci mają prawo wiedzieć w jakim zakresie mogą liczyć na bezpłatne leczenie zaćmy a w jakim zakresie muszą pokryć je z własnych środków.

Bardzo liczymy na wyczerpujące wyjaśnienia w tej sprawie oraz na odpowiednią zmianę zapisów w rozporządzeniu precyzyjnie określających standard procedury usunięcia zaćmy.

Z wyrazami szacunku
Anna Woźniak Szymańska
Prezes ZG PZN
oraz
Małgorzata Pacholec
Sekretarz Generalny ZG PZN

Aktualności

Przekazujemy Państwu informacje o zasadach odżywiania i suplementach diety przy zwyrodnieniu plamki żółtej, otrzymane z australijskiej fundacji Macular Disease Foundation Australia. Tłumaczenie Anny Wszołek.

Sposób odżywiania odgrywa ważną rolę w zachowaniu zdrowia plamki żółtej i zmniejsza ryzyko jej zwyrodnienia. Zdrowa, zrównoważona dieta, zawierająca produkty korzystne dla oczu sprzyja dobremu samopoczuciu oraz dobremu widzeniu. Niektórzy mogą potrzebować pewnych uzupełnień.

Zasady odżywiania korzystne dla oczu

Zachowanie poniższych zasad zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, zdiagnozowane lub nie.

 • Stosować zdrową, dobrze zbilansowaną dietę
 • Codziennie jeść ciemnozielone warzywa liściaste i świeże owoce
 • Dwa do trzech razy w tygodniu jeść ryby
 • Wybierać węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (GI)
 • Co tydzień zjadać garść orzechów
 • Ograniczyć spożycie tłuszczów i olejów
 • Prowadzić zdrowy tryb życia – utrzymywać odpowiednią wagę i regularnie ćwiczyć
 • Skonsultować z lekarzem ewentualne przyjmowanie suplementu diety.

Odżywianie zdrowe dla oczu

Dla zdrowia plamki niezbędne są luteina i kwas omega-3. Jeśli dieta jest pozbawiona tych składników odżywczych, trzeba rozważyć użycie suplementów.

Luteina i zeaksantyna

Luteina i zeaksantyna są szczególnie ważnymi składnikami odżywczymi dla plamki i są obecne w wysokich stężeniach w zdrowej plamce. Luteina i zeaksantyna występują w szczególnie dużych ilościach w ciemnozielonych warzywach liściastych, takich jak kapusta, szpinak i buraki. Są one również obecne w wielu innych warzywach, grochu, dyni, brukselce, brokule, kukurydzy i fasoli.

Kwasy tłuszczowe omega-3

są ważne dla zdrowia oczu. Zawarte są we wszystkich rybach i skorupiakach, ale wyższe stężenia występują w rybach oleistych, takich jak łosoś, makrela, anchois, pstrąg i sardynka (a także w mniejszym stopniu tuńczyk). Należy jeść ryby lub owoce morza 2-3 razy w tygodniu – świeże, mrożone lub konserwowe.

Inne składniki odżywcze

Dieta powinna zawierać szereg innych składników odżywczych wspierających zdrowie plamki. Te składniki to cynk (jego źródłem są ostrygi, owoce morza, orzechy i rośliny strączkowe), witamina E (źródła obejmują orzechy i produkty pełnoziarniste), witaminę C (zawarta w owocach cytrusowych, jagodach i pomidorach) i selen (jego źródła to orzechy, zwłaszcza brazylijskie).

Węglowodany i indeks glikemiczny

Indeks glikemiczny węglowodanu to stopień podniesienia poziomu cukru we krwi po jego spożyciu w skali od 1 do 100. Istnieją mocne dowody, że osoby, w których diecie przeważają węglowodany o niskim indeksie glikemicznym (GI), są w mniejszym stopniu narażone na wystąpienie zwyrodnienia plamki.

Węglowodany o wysokim GI są szybko trawione i powodują wysoki i gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi. Węglowodany o niskim GI trawi się wolniej, co daje stopniowe ale dłuższe uwalnianie energii. Produkty o niskim indeksie glikemicznym są korzystne dla zdrowia. Są to owoce i warzywa, całe ziarna zbóż, rośliny strączkowe i pełnoziarnisty chleb. Indeks glikemiczny dotyczy tylko węglowodanów, białka i nabiał (na przykład mięso, ryby, jaja, sery) nie mają indeksu.

U ludzi stosujących dietę z niskim GI stwierdza się zwykle mniej chorób serca, obniżony poziom cholesterolu, mniej przypadków otyłości, cukrzycy, a zwyrodnienie plamki żółtej o wiele rzadziej.

Ważne jest, aby wszelkie zmiany w diecie i stylu życia, w tym przyjmowanie suplementów, podejmować w porozumieniu z lekarzem.

Zawartość składników odżywczych w żywności

Poniżej przedstawiona jest wartość odżywcza niektórych pokarmów.

Składnik odżywczy Dzienne spożycie † Przykłady źródeł Zawartość ! Przykłady źródeł Zawartość !
Luteina i zeaksantyna 6 mg 1 filiżanki (65 g) jarmużu 11,9 mg 1 filiżanki (120 g) dyni 1,2 mg
1 filiżanki(90 g) szpinaku 10,2 mg 1 filiżanki (125 g) brukselki 1,2 mg
1 filiżanka (30 g)surowego szpinaku 3,7 mg 1 filiżanki (80 g) brokuła 0,8 mg
1 filiżanki (80 g) groszku 1,9 mg 1 filiżanki (80 g) kukurydzy 0,6 mg
1 filiżanka (55 g) sałaty 1,3 mg 2 jajka 0,5 mg
Omega-3 0,9-1,6 g 100 g łososia 1,8 g 100 g tuńczyka 0,2 mg
100 g sardynek 0,9 g 100 g krewetek 0,2 mg
Wit. C 45 g 1 średnia pomarańcza 69 mg 1 filiżanki papryki 47 mg
Wit. E 7 – 10 mg 20 migdałów (30 g) 7,8 mg 1 łyżka kiełków pszenicy 2,2 mg
Cynk 8 – 14 mg 7 ostryg 9100 g) 59 mg 1 filiżanki otrąb 3,5 mg
Selen 60 – 70 ug 2 orzechy brazylijskie (8 g) 80 ug 24 nerkowce (30 g) 5,6 ug
 • † Zalecane dzienne spożycie (RDI) przez Krajową Radę Zdrowia i Badań Medycznych (NHMRC)
 • ‡ Nie ma standardowej dziennej dawki luteiny; 6 mg jest uważane za dopuszczalne dzienne spożycie z pokarmem.
 • !www.nal.usda.gov
 • # Jednostką ug jest mikrogram. 1 miligram (mg) = 1000 mikrogramów (u)

Uwaga: Zalecane dzienne spożycie (RDI) odnosi się do ilości określonej substancji odżywczej (witamin, minerałów, energii lub białka) uznanej za odpowiednią, aby pokryć potrzeby żywieniowe osób zdrowych. RDI jest pomocny w zapobieganiu skutkom niedoboru składników odżywczych u zdrowych ludzi, a należy pamiętać, że nie odnosi się do specyficznych potrzeb ludzi, którzy palą, cierpią z powodu złego stanu zdrowia, lub przyjmują leki.

Najczęściej zadawane pytania

Czy przy niektórych lekach trzeba ograniczyć spożycie zielonych warzyw liściastych?

Większość z najbogatszych naturalnych źródeł luteiny, takich jak jarmuż, szpinak, buraki, brukselka i brokuły zawiera też duże ilości witaminy K, która może kolidować z funkcją niektórych leków, w tym rozrzedzającej krew warfaryny. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed dokonaniem zmian w swojej diecie. Jeśli z naturalnych źródeł nie można uzyskać wystarczającej ilości luteiny trzeba rozważyć zastosowanie suplementu.

Czy marchew to najzdrowsze jedzenie dla oczu?

Marchew jest dobrym źródłem witaminy A, co jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Jednak nie jest ona najlepszym warzywem dla zdrowia oczu, jak to sugeruje popularny mit. Lepiej jeść ciemnozielone warzywa liściaste z myślą o oczach, a marchewki z umiarem w ramach zrównoważonej i zróżnicowanej diety.

Czy jedzenie musi być świeże?

Nie. Mrożona lub konserwowa żywność, taka jak ryby lub warzywa, jest bardzo dobrą i wygodna formą, jeśli świeża nie jest łatwo dostępna.

Które orzechy powinno się jeść?

Garść orzechów w tygodniu (lub kilka orzechów dziennie) jest dobrym dodatkiem do zrównoważonej diety. Wybierać należy surowe, niesolone orzechy i mieszać z migdałami, orzechami włoskimi, brazylijskimi, piniowymi, pikanami i pistacjami. Można posypywać potrawy okruchami orzechów.

Co z nasionami?

Nasiona, takich roślin jak len (siemię lniane) są często zalecane przez dietetyków ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych. Jednak ich związku ze zwyrodnieniami plamki nie badano.

Mówi się, że margaryna jest niezdrowa dla oczu.

Ograniczenie spożycia tłuszczów i olejów jest zalecane jako część zdrowej diety. W Australii lekarze nie zgadzają się co do wpływu margaryny i olejów na zwyrodnienie plamki żółtej. Jednak najnowsze badania pokazują, że ci, którzy spożywają jedną łyżkę oliwy z oliwek dziennie są mniej narażeni na rozwój późnego stadium AMD. Konieczne są dalsze badania roli tłuszczów i olejów przy zwyrodnieniu plamki żółtej.

Co z alkoholem?

Zachowując zdrową dietę powinno się unikać nadmiernego spożycia alkoholu, czyli więcej niż dwóch standardowych drinków dziennie.

Suplementy korzystne dla plamki żółtej

Suplementami diety są witaminy, minerały i inne substancje przyjmowane w formie tabletek.

Stosowanie suplementów korzystnych dla plamki można podzielić na dwie grupy:

 • Uzupełnianie diety: jeśli udział w diecie składników odżywczych, w szczególności ważnych dla zdrowia oczu, jest za niski, trzeba rozważyć przyjmowanie suplementów. Dotyczy to osób ze zdiagnozowanym AMD i bez takiej diagnozy.
 • Suplementy oparte na AREDS2: powinno być brane pod uwagę wprowadzenie ich do diety osób ze zdiagnozowanym AMD.

Ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o najbardziej odpowiedniej diecie dostosowanej do indywidualnych potrzeb.

Uzupełnianie diety

Dodatek luteiny

Luteina jest przeciwutleniaczem szczególnie ważnym dla zdrowia oczu. Dla osób w wieku ponad 50 lat lub mających w rodzinie chorych na AMD, które w dodatku nie jedzą wystarczającej ilości ciemnozielonych warzyw liściastych, może być wskazany suplement luteiny. Za odpowiednie uznaje się dzienne spożycie luteiny z suplementu na poziomie 6 – 10 mg.

Suplement kwasów tłuszczowych omega-3

Wiele wskazuje, że częste spożywanie ryb (2-3 razy w tygodniu) zmniejsza ryzyko AMD. Jeśli je się odpowiednie ryby dodatek oleju rybnego nie daje dodatkowych korzyści, jeśli nie, suplement takiego oleju może być wart rozważenia. Jednakże brak jest dowodów z dużych randomizowanych badań, aby to potwierdzić. Czy olej z ryb może być również korzystny przy innych schorzeniach należy zapytać lekarza.

Suplementy AREDS2

Osoby, u których zdiagnozowano AMD powinny rozważyć przyjmowanie suplementów odpowiadających wzorcowi AREDS. Age-Related Eye Disease Studies (AREDS) to jedyne badania długoterminowe potwierdzające korzyści z wysokich dawek pokarmowych dla osób z rozpoznaniem AMD.

Badania te wykazały, że suplementy na bazie cynku i przeciwutleniaczy spowalniają progresję AMD: u osób ze średnio zaawansowaną AMD w jednym lub obydwu oczach, lub w późniejszym etapie w jednym oku, stosowanie zestawu suplementów AREDS zmniejszona ryzyko progresji choroby o 20 do 25% i opóźnia utratę wzroku.

Badania wykazały, że stosowanie zestawu nie ma wpływu na stan osób bez AMD, lub z bardzo wczesnymi jej objawami (np. z kilkoma małymi druzami), albo z zaawansowaną chorobą obu oczu.

W maju 2013 r. prowadzący AREDS ogłosili wyniki badań AREDS2. Ich zaleceniem było dalsze korzystanie z oryginalnego zestawu AREDS, ale bez beta-karotenu, a z luteiną / zeaksantyną.

Suplementy nie są lekarstwem na zwyrodnienie plamki żółtej. Badanie AREDS dowodzi, że zestaw AREDS pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju AMD, ale nie zatrzymuje ani nie cofa szkód spowodowanych przez chorobę.

Co to jest formuła AREDS2?

Zestaw AREDS2 (dzienna dawka) jest następujący:

Cynk (w postaci tlenku glinu) 80 mg
Witamina C 500 mg
Witamina E 400 jm
Miedź (jako tlenek miedzi) 2 mg
Luteina 10 mg
Zeaksantyna 2 mg.

Jakie produkty odpowiadają wzorcowi AREDS2?

Dostępnych jest wiele suplementów zgodnych z wzorcem AREDS2. Należy sprawdzać na etykietach, czy produkty zawierają odpowiednie składniki w ilościach zgodnych z wynikami AREDS2.

Prawidłowa dawka zgodna z wzorcem AREDS2

Zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami etykiety na produk zazwyczaj zalecają „1 tabletkę dziennie o ile lekarz nie przepisze inaczej”. Jednak najczęściej aby osiągnąć dawkę AREDS2 trzeba więcej niż 1 tabletki, więc konieczna jest porada lekarza.

Należy pamiętać, że nie uzyska się poziomu składników odżywczych wymaganego przez AREDS2 przez samą tylko dietę. Na przykład, aby uzyskać zalecaną ilość cynku trzeba by codziennie zjadać około 135 g ostryg.

AREDS2 przy braku objawów lub we wczesnym stadium AMD?

Badania wykazały, że stosowanie się do formuły AREDS nie ma wpływu na stan osób bez zdiagnozowanej AMD lub w bardzo wczesnym stadium (np. z kilkoma małymi druzami). Dla nich odpowiednia jest dieta zdrowa dla oczu.

Istnieją powody, aby być ostrożnym w stosowaniu wysokich dawek witamin i minerałów.

Fundacja przestrzega przed samodzielnym przyjmowaniem suplementów i zawsze radzi zwrócić się do lekarza.

Najczęściej zadawane pytania

Które suplementy AREDS2?

Jeśli nie ma pewności, czy dany produkt jest zgodny z wzorcem AREDS2 i w odpowiedniej ilości, prosimy o kontakt z Fundacją w celu omówienia tej sprawy.

Czy konieczna jest ostrożność przy podjęciu decyzji o uzupełnieniu diety zgodnym z wzorcem AREDS2?

Tak. Istnieją powody, aby być ostrożnym przy stosowaniu wysokich dawek witamin i minerałów. Mogą kolidować z lekami i innymi składnikami odżywczymi, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem.

Czy suplementy borówek obniżają ryzyko degeneracji siatkówki?

Mimo że borówki to skuteczne przeciwutleniacze, nie ma dowodów na obniżanie przez nie ryzyka chorób plamki ani spowolniania ich przebiegu.

Czy szafran jest pomocny?

Obecnie nic nie potwierdza wpływu szafranu na obniżanie ryzyka chorób plamki ani spowolniania ich przebiegu.

„Wiem aż za dobrze, że historia mojej rodziny jest głównym czynnikiem ryzyka zwyrodnienia plamki, bo u mojej matki zdiagnozowano tę chorobę ponad 15 lat temu. Kiedy mówię, że z powodu mojej rodzinnej historii mam 50% szans na zachorowanie na MD, większość osób jest w szoku.

Ponieważ mama i dwaj wujowie chorują, zbieram wiadomości o degeneracji plamki i czuwam nad żywieniem mojej rodziny, przygotowując potrawy, które pomagają chronić zdrowie naszych oczu.

Oczywiście często chodzę na badania oczu i plamki żółtej.

Moje córki mają 14 i 20 lat i chcę zrobić wszystko co możliwe, aby pomóc im zminimalizować możliwość zachorowania na MD”.

Jean Kittson, ambasador Fundacji

Kontrolna zdrowia oczu*

 • Zgłaszaj się na badania oczu i upewniaj się, ze plamka też jest badana.
 • Nie pal.
 • Zachowuj zdrowy tryb życia, kontroluj wagę i ćwicz regularnie.
 • Jedz ryby 2-3 razy tygodniowo, ciemnozielone warzywa liściaste i świeże owoce codziennie, a garść orzechów co tydzień. Ogranicz spożycie tłuszczów i olejów. Wybieraj węglowodany z niskim wskaźnikiem GI.
 • W porozumieniu z lekarzem, rozważyć uzupełnienie diety suplementami.
 • Codziennie używaj siatki Amslera, aby sprawdzić objawy zwyrodnienia plamki.
 • Chroń oczy przed słońcem, zwłaszcza w młodości.

* Wszelkie zmiany w diecie i stylu życia trzeba uzgodnić z lekarzem.

Informujemy, radzimy

W dniach 14–15 listopada (piątek – sobota) siedziba Polskiego Związku Niewidomych zamieni się w centrum wiedzy o zaćmie. Konsultacje ze specjalistami, bezpłatne badania wzroku, stoiska informacyjne, symulatory zaćmy, eksperymenty i iluzje optyczne dla dzieci oraz konkursy z nagrodami – to wszystko będzie czekać na Państwa między godziną 10.00 a 16.00 na ul. Konwiktorskiej 7 w Warszawie.

Zaprośmy na to wyjątkowe wydarzenie wszystkich naszych znajomych, przyjaciół, sąsiadów!

Aktualności

W związku z interpretacją NFZ (zdaniem ekspertów niewłaściwą i godzącą w prawo jednostki do zdrowia) dotyczącą zakazu dopłat do świadczeń podstawowych, gwarantowanych w ramach ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych z budżetu państwa, wiele placówek medycznych udzielających świadczeń w zakresie okulistyki (szczególnie zaćmy), musiało wycofać się z wszczepiania lepszych i ponadstandardowych soczewek za dopłatą. Tym samym w sytuacji, gdy z uwagi na stan zdrowia zalecane byłyby ponadstandardowe soczewki, Pacjent albo musi zapłacić za cały zabieg albo zdecydować się na wersję podstawową soczewki, co w praktyce może oznaczać ograniczenie dostępu do nowocześniejszych technik operacyjnych leczących nie tylko zaćmę, ale równocześnie także inne schorzenia oka. Może to również skutkować obniżeniem jakości materiałów, które placówki medyczne będą używać w trakcie operacji zaćmy.

Zależy nam, by poznać Państwa opinię w tej sprawie, by następnie móc w Państwa imieniu podejmować wszelkie działania, które będą chroniły prawa Pacjentów do świadomego wyboru metody leczenia bez konieczności 100-procentowej odpłatności za ponadstandardowe leczenie.

Pobierz ankietę w postaci pliku .docx

Aktualności

W ramach seminarium “Retina Week” jednym z wykładowców był Pan Profesor Maciej Krawczyński, wybitny specjalista genetyk i okulista jednocześnie. Przedstawiamy Państwu prezentację, którą wygłosił w czasie spotkania w Polskim Związku Niewidomych 25.09.2014 r.

Pobierz plik (prezentacja Power Point): Poradnictwo genetyczne

Aktualności, Informujemy, radzimy

Jak można zadbać o wzrok?
Czy można poprawić widzenie?
Czy i gdzie można się leczyć?

Na te i inne pytania odpowiedź będzie można uzyskać podczas seminarium pt. „Rozproszyć mrok”, organizowanego przez Polski Związek Niewidomych oraz Retina AMD Polska w ramach światowego Tygodnia Schorzeń Siatkówki i Plamki Żółtej – Retina Week.

Seminarium odbędzie się w Warszawie ul. Konwiktorskiej 9 w Sali Kolumnowej Polskiego Związku Niewidomych:

 • część 1 – „Zadbajmy o wzrok” – 23 września 2014 (wtorek) o godz. 11.00
 • część 2 – „Jak poprawić widzenie” – 25 września 2014 godz. (czwartek) o godz. 11.00

Uwaga: Liczba miejsc ograniczona!

Chęć udziału w seminarium prosimy zgłaszać telefonicznie pod numerem: 22 831 33 83 lub pocztą elektroniczną: pzn@pzn.org.pl

Aktualności

wrz 05

Protest

Warszawa, dnia 5.09.2014

Ministerstwo Zdrowia
Warszawa
ul. Miodowa 15

Protest

W imieniu osób zagrożonych utratą widzenia stanowczo sprzeciwiamy się ograniczaniu dostępu do leczenia zaćmy jakie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dn. 12.08.2014 zmieniającego rozporządzenie z dn. 22.11.2013 w sprawie świadczeń gwarantowanych.
Według tego projektu do leczenia zaćmy ze środków NFZ kwalifikować się będą jedynie pacjenci, których ostrość wzroku będzie nie większa niż 0,4, co jest bardzo dużym osłabieniem widzenia. Zaćma bowiem uszkadza nie tylko ostrość widzenia ale także pole widzenia.

Naszym zdaniem jest to zapis nie do przyjęcia gdyż bardzo ogranicza dostęp do leczenia zaćmy ze środków publicznych.
Czekanie z usunięciem zaćmy do czasu gdy ostrość spadnie do 0,4 w praktyce oznacza, że pacjenci będą zmuszeni do wieloletniego życia z pogarszającym się widzeniem, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie: czytanie, prowadzenie samochodu itd. W takim stanie ludzie ci przestają być sprawni i samodzielni. Narażeni są także na uleganie wypadkom a nawet mogą zagrażać innym.

Oczywistym jest, że pacjenci decydują się na operacyjne usunięcie zaćmy dopiero wtedy gdy czują, że gorzej funkcjonują. Wtedy właśnie powinni jak najszybciej usunąć zaćmę przeszkadzającą dobremu widzeniu aby nie musieli rezygnować z dotychczasowego aktywnego życia.

Jakie są zatem intencje wprowadzenia takiego kryterium?

Czy chodzi o pozorne zmniejszenie kolejek oczekujących na operacje zaćmy?

Czy ograniczając dostęp do leczenia zaćmy ze środków NFZ wymusza się leczenie tego schorzenia z prywatnych środków pacjentów?

Nie zgadzamy się na dzielenie Polaków na tych, których stać jest na prywatne leczenie i na tych, których na to nie stać i muszą ślepnąć.

Małgorzata Pacholec
Sekretarz Generalny ZG PZN

Anna Woźniak-Szymańska
Prezes ZG PZN

UWAGA: Jeśli zgadzasz się z naszym stanowiskiem, to prześlij ten protest pod adres: http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/516/projekt/237201 lub pisemnie pod adres Ministerstwa Zdrowia do 13 września br.

Aktualności

Zachęcamy do zapoznania się z nagranym materiałem informacyjnym na temat schorzenia AMD i opisem stosowanej terapii.
Przeczytaj całość tego artykułu »

Aktualności, Materiały audio

Starsze artykuły »